czwartek, 17 stycznia 2013

Patrick Blanc i jego wertykalne ogrody

źródło: www.verticalgardenpatrickblanc.com

źródło: www.verticalgardenpatrickblanc.com
Patrick Blanc to francuski naukowiec, botanik, projektant zieleni i w końcu wynalazca. Jako pierwszy na szeroką skalę spopularyzował ideę i pomysł na "Mur Végétal" czyli Zieloną Ścianę. Wszystko zaczęło się od fascynacji roślinami tropikalnymi i ewoluowało podczas czasów studenckich i akademickich oraz w czasie podróży po lasach tropikalnych południowej Azji. Fascynacja roślinami porastającymi pionowe ściany, klify i drzewa, które wykorzystywały minimalne warunki siedliskowe do wykształcenia bogatego ekosystemu zaowocowała do powstania pierwszego patentu pod koniec lat 80. Wkrótce po tym doszło do pierwszych realizacji głównie na terenie Paryża, a jednym z najważniejszych była zielona elewacja Muzeum Nauki i Techniki w 1986 roku.  Po tym sukcesie jego pomysłowość i innowacja została zauważona przez środowiska projektantów i architektów co zaowocowało zaproszeniami do udziału w wystawach ogrodniczych i lawinową realizacją projektów wertykalnych ogrodów w całej Europie. Dzisiaj Patrick Blanc ma już za sobą setki większych i mniejszych realizacji na całym świecie, jest zapraszany przez znanych architektów do tworzenia nowych realizacji zielonych elewacji i wystroju zielonych ścian we wnętrzach. Został niekwestionowanym guru projektantów zielonych ścian i wciąż zaskakuje nowymi genialnymi instalacjami na światowym poziomie.
źródło: www.verticalgardenpatrickblanc.com
Budowa pionowego ogrodu według pomysłu Blanca jest stosunkowo łatwa i praktycznie można ją wykonać na każdej ścianie, gdyż  technologia uprawy roślin nie wymaga użycia ziemi dzięki czemu metr kwadratowy konstrukcji waży tylko około 30 kg. Cała konstrukcja opiera się na stalowej ramie, warstwie PVC izolującej właściwą ścianę od korzeni i wilgoci i w końcu na płótnie z grubego, porowatego filcu pokrytej kieszeniami na rośliny. Nasiona, szczepki i w końcu całe rośliny są umieszczane na bazie z filcu i dzięki porowatej strukturze tego materiału mogą się z nim wiązać systemem korzeni. Cała konstrukcja jest od góry zasilana wodą i swobodnie dzięki grawitacji przenika przez cały system filcowego płótna do każdej rośliny. Tak jak epifity w naturalnym środowisku rośliny posadzone na zielonych ścianach czerpią substancje odżywcze z wody wzbogacanej mieszanką nawozów, a potrzebny do fotosyntezy dwutlenek węgla czerpią z powietrza. 
źródło: www.verticalgardenpatrickblanc.com









Wertykalne ogrody to genialne rozwiązanie dzięki któremu można adoptować pionowe ściany i powierzchnie do poprawy warunków mikroklimatycznych miejskich metropolii czy zatłoczonych galerii handlowych, ale także wzbogacać miejski, surowy pejzaż bogactwem zielonych arrasów rodem z tropikalnej dżungli. Do dalszej lektury zapraszam na stronę Patricka Blancka, gdzie możemy dowiedzieć się jeszcze więcej o nim samym i o jego pasji: www.verticalgardenpatrickblanc.com , a także na naszą stronę fejsbuka gdzie zamieszczamy galerię wertykalnych ogrodów: www.facebook.com/pages/Pracownia-Architektury-Krajobrazu  Zapraszamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz